Wirusy komputerowe - jak działają i co powodują

Wirus komputerowy to nic innego jak program komputerowy, stworzony do niszczenia bądź uszkadzania danych, zakłócania pracy komputera, powodowania jego niecodziennych, nieprzewidywalnych zachowań. Wirus komputerowy ma możliwość produkowania swych kopii w innym programie, przy jednoczesnej zmianie kodu tego programu.

Wirusy komputerowe pojawiły się wraz z upowszechnieniem się komputerów i, co za tym idzie, wiedzy o nich. W dobie powszechnej komputeryzacji każdy z nas narażony jest na ich atak.

Spośród wielu rodzaju wirusów, wyróżnić możemy:
 • makrowirusy

  Makrowirusy infekują szablony dokumentów, tworzone w pakietach typu Microsoft Office. Dzieje się tak, ponieważ programy te zaprojektowane zostały, w celu ułatwienia pracy, w oparciu o tak zwane makra. Makra zaś mogą zostać wykorzystane do replikowania się wirusów.

 • wirusy plikowe

  Wirusy plikowe infekują pliki wykonywalne danego systemu operacyjnego, poprzez dołączenie swojego kodu do kodu innego programu.

 • wirusy BIOS-owe

  Wirusy BIOS-owe niszczą BIOS danego komputera.

 • bomby logiczne

  Bomba logiczna jest rodzajem wirusa, aktywującym się w, określonych przez twórcę, warunkach, np. określonego dnia, o określonej porze, po uruchomieniu danego programu, po połączeniu się z Internetem, po zalogowaniu się danego użytkownika, po osiągnięciu określonej liczby uruchomień komputera, etc.

 • konie trojańskie

  Koń trojański to rodzaj wirusa nie bez przyczyny posiadający swą mitologiczną nazwę. Głównym celem konia trojańskiego jest umożliwienie osobie trzeciej dostępu do komputera, a nawet pełnego przejęcia nad nim kontroli.

 • robaki

  Robaki wymykają się klasycznym definicjom wirusów. W przeciwieństwie do tradycyjnie rozumianych wirusów, nie potrzebują one bowiem nosiciela. Robak to najczęściej fragment kodu, posiadający zdolność samopowielania się i rozprzestrzeniania we wszystkich sieciach podłączonych do zarażonego komputera.


PRAWDOPODOBNE OBJAWY INFEKCJI:

 • otrzymywanie komunikatów z zapory sieciowej, informujących o podjęciu przez wybrane aplikacje prób połączenia się z Internetem, mimo że nie inicjowałeś takich czynności

 • nagłe i nieuzasadnione pojawianie się melodyjek lub pojedynczych dźwięków

 • błędy pojawiające się przy ładowaniu systemu operacyjnego

 • nieuzasadnione uruchamianie się programów na komputerze

 • nieuzasadnione otwieranie lub zamykanie się szuflad napędów optycznych

 • częste występowanie błędów, zawieszanie się systemu

 • spowolnienie pracy komputera

 • znikanie plików i folderów lub zmiana ich zawartości


Oczywiście, niemal każdy z tych objawów może sygnalizować także problemy sprzętowe. Nie zaszkodzi jednak, w przypadku występowania powyższych problemów, przeprowadzić pełnego skanu komputera.

 

JEŚLI WIĘC TWÓJ KOMPUTER ZACHOWUJE SIĘ NIEPRZEWIDYWALNIE:

 1. Odłącz komputer od Internetu.

 2. Spróbuj uruchomić komputer z dysku twardego.

 3. Jeśli uruchomienie systemu z dysku twardego jest niemożliwe (występuje błąd przy starcie), uruchom system w trybie awaryjnym lub przy użyciu dysku startowego.

 4. Uruchom program antywirusowy.

 5. Wykonaj pełne skanowanie systemu.

 

JAK CHRONIĆ KOMPUTER PRZED WIRUSAMI

 1. Zainstaluj program antywirusowy.

  Program antywirusowy jest niezbędny, gdy dojdzie do infekcji komputera. Pozwoli ci on namierzyć, rozpoznać i usunąć szkodliwe oprogramowanie.

  Nie musisz od razu kupować programu antywirusowego. Producenci udostępniają na swoich stronach testowe wersje, dzięki którym będziesz mógł zdecydować, który antywirus odpowiada ci najbardziej. Istnieje także wiele dobrych darmowych programów antywirusowych, między innymi: Avast! Free Antivirus i Comodo Antivirus.

 2. Zainstaluj zaporę sieciową.

  Zadaniem zapory sieciowej jest uniemożliwienie wirusom przedostanie się do twojego komputera. Jest niezbędna, gdy jesteś podłączony do Internetu. Zapory sieciowej nie należy jednak wyłączać, nawet jeżeli w danym momencie nie łączysz się z siecią.

 3. Regularnie aktualizuj bazy danych wirusów i skanuj dysk.

  Programy antywirusowe zawsze przypominają użytkownikowi o niezbędnych aktualizacjach. Postępuj zgodnie z ich wskazówkami. Raz na tydzień, czyli mniej więcej po każdej kolejnej aktualizacji bazy danych wirusów, wykonuj skan systemu.

 4. Nie instaluj kilku programów antywirusowych i zapór sieciowych na jednym komputerze.

  Instalowanie kilku antywirusów i zapór sieciowych wcale nie poprawi bezpieczeństwa twojego komputera. Wręcz przeciwnie – może wywołać wiele niepożądanych zachowań systemu. Obecność kilku firewalli może na przykład całkowicie zablokować dostęp do Internetu. Programy antywirusowe mogą natomiast wzajemnie się zwalczać.

 5. Regularnie aktualizuj oprogramowanie.

  Nowe wersje oprogramowania są nie tylko bardziej funkcjonalne, ale i bezpieczniejsze.

 6. Zwracaj uwagę na źródło oprogramowania.

  Dostępne w Internecie oprogramowanie ściągaj tylko z zaufanych stron.

 7. Nie otwieraj załączników mailowych od nieznanych nadawców.

  W załącznikach kryć się mogą konie trojańskie. Częstą praktyką jest także wysyłanie tak zwanych łańcuszków, zawierających rzekomo porady dotyczące ochrony komputera przed wirusami. Przed wcieleniem tych porad w życie należy zawsze sprawdzić ich autentyczność.

 8. Korzystaj ostrożnie z sieci P2P.

  Wymienianie się plikami w sieci peer to peer nie jest bezpieczne. Często zdarza się, że nazwy plików nie odpowiadają ich rzeczywistej zawartości. Jeśli posiadacz interesujących cię plików nie wydaje ci się godny zaufania, zrezygnuj z ich ściągania.

 9. Nie bagatelizuj komunikatów firewalla i programów antywirusowych.

  Nie odpowiadaj mechanicznie na zapytania firewalla. Zawsze dokładnie czytaj ich treść.


wirus komputerowy